Як змінити постачальника газу?
Загальні питання
Чи справді можна змінити постачальника газу?
1 серпня 2020 р. в Україні запрацював ринок газу для населення, у якому клієнт (фізична особа) може обирати постачальника газу залежно від ціни та сервісу.

Тож так, це можливо — змінити постачальника природного газу може кожен побутовий клієнт шляхом подачі електронної заявки, наприклад, через ДЖЕК.

Як часто можна змінювати постачальника газу?
Хоч щомісяця! Максимальний термін виконання заявки — 21 календарний день..
Чи потрібно прокладати нову трубу у разі зміни постачальника газу?
Прокладати нову трубу не потрібно.

За розподіл (доставку) газу наявною трубою відповідають регіональні облгази (оператори ГРМ). В кожній області облгаз слідкує за тим, скільки газу споживає кожен клієнт та передає ці дані саме його постачальнику.

Тому, наприклад, якщо на поверсі є чотири квартири, власники кожної з них можуть мати різних постачальників, які постачатимуть газ через одну й ту ж трубу.

Чи потрібно розривати стосунки з попереднім надавачем послуг?
Якщо клієнт вирішив змінити постачальника газу, про це потрібно повідомити тільки новій газопостачальній компанії.

Саме новий постачальник буде вирішувати всі технічні питання щодо розірвання договірних відносин клієнта зі старим постачальником.

Хто такий оператор ГРМ?
Це оператор газорозподільної системи.

Газорозподільні мережі — це 347 тис км розподільних газопроводів і 63 тис одиниць обладнання. Ця інфраструктура потрібна для того, аби газ міг потрапляти в житлові будівлі споживачів.

Оператори ГРМ не продають газ, а лише доставляють його споживачеві. Кошти на ГРМ йдуть на обслуговування мережі, регулювання тиску, зарплати працівникам, пальне для аварійних служб, ремонти та встановлення лічильників.
В моїй платіжці є 2 розділи: "плата за розподіл газу" та "плата за спожитий природній газ". Постачальника якої послуги можу змінити через заявку?
Оплата за розподіл газу буде продовжувати сплачуватися оператору ГРМ (оператору газорозподільної системи), а постачальника газу, якому сплачуєте за об'єм спожитого природного газу, маєте можливість змінити.
Заповнення заявки
Які документи потрібні для подачі заявки?

  • Паспорт (перша, друга та прописка)
  • Індивідуальний податковий номер
  • Документ, що засвідчує право власності
  • Останній рахунок за постачання газу

Копії можна зробити навіть просто сфотографувавши документи телефоном, але потрібно, щоб зображення вийшло чітким.

Які документ засвідчують право власності?
ПЕРЕЛІК правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно:

1. Договір, за яким відповідно до законодавства передбачається перехід права власності, зокрема купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання, лізингу, предметом якого є нерухоме майно, про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно, договір іпотеки, що містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, договір про задоволення вимог іпотекодержателя, спадковий договір (за наявності свідоцтва органу реєстрації актів цивільного стану про смерть чи рішення суду про оголошення особи померлою), договір про виділ у натурі частки з нерухомого майна, що є у спільній власності, про поділ нерухомого майна, що є у спільній власності.

2. Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, що видається нотаріусом.

3. Свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом.

4. Свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), видане нотаріусом.

5. Свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціону), якщо прилюдні торги (аукціон) не відбулися, видане нотаріусом.

6. Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування.

7. Свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень державного та комунального житлового фонду.

8. Свідоцтво про право на спадщину та свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя, видане консульською установою України.

9. Договір відчуження нерухомого майна, що перебуває у податковій заставі, укладений шляхом проведення цільового біржового чи позабіржового аукціону з метою погашення податкового зобов'язання.

10. Рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.

11. Ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди.

12. Рішення засновника про створення державної (національної) акціонерної компанії, державної (національної) холдингової компанії, відкритого акціонерного товариства, створеного в процесі приватизації (корпоратизації), та акт приймання-передавання нерухомого майна або перелік зазначеного майна, наданий засновником чи державним органом приватизації.

13. Дублікат правовстановлювального документа, виданий нотаріусом, органом місцевого самоврядування, органом приватизації, копія архівного правовстановлювального документа, видана державним архівом.

14. Свідоцтво про право власності на нерухоме майно загальносоюзних творчих спілок колишнього СРСР, що видається Фондом державного майна.

15. Свідоцтво про право власності, видане Державним управлінням справами на житлові та нежитлові об'єкти суб'єктам, що беруть участь разом з Державним управлінням справами в будівництві нового житла.

(Наказ, Мінюст, від 28.07.2010, № 1692/5 "Про внесення змін до наказу
Міністерства юстиції України від 07.02.2002 N 7/5 "Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно")Де знайти EIC-код?
EIC-код - це «персональний газовий номер» об'єкта газопостачання (точки обліку об'єкта газопостачання). EIC-код містить 16 символів (літери та цифри). Наприклад, 56XM19A205987456Дані про ЕІС-код можна знайти:

  • в особистому кабінеті оператора ГРМ (облгазу) - розділ про особисті дані;

  • в договорі з постачання газу, якщо він у вас зберігається в паперовому вигляді (невід'ємною частиною договору є заява-приєднання і от там має бути код);

  • в рахунку за розподіл газу (шукайте той, що був до червня 2020 року, бо після – не всі облгази почали вказувати ці дані. Регулятор ринку зобов'язав облгази повернути газовий код в платіжки, але чи виконають вони рішення швидко? Тож, підстрахуємося і піднімемо архівні дані
Як підписати документ ЕЦП?
ЕЦП — це електронний-цифровий підпис, який дає можливість відправити заявку онлайн.

Платформа ДЖЕК використовує ЕЦП Приватбанка, тож для підпису ви маєте бути клієнтом даного банку.

Після заповнення усіх полів заявки, ви побачите вікно з QR-кодом та лінком. Вам потрібно буде просканувати QR-код через застосунок Приват24 з вашого смартфону або натиснути на лінк.

Далі слідуйте інструкціям банку. Після успішного підписання, ви повернетесь на платформу ДЖЕК, ваша заявка буде підписана.
Тарифи
Де я можу подивитися актуальні тарифи?
Ви можете переглянути актуальні тарифи на газ, наприклад, на gazpravda.com.ua чи на gasoteka.ua-energy.org
Коли встановлюється ціна на газ?
З 1 серпня ціни на тарифні плани оновлюються за 5 днів до початку місяця дії ціни. Наприклад, про ціни на газ в жовтні клієнти дізнаються наприкінці вересня.
Чи можуть користуватися тарифами нового постачальника ті, хто має пільги та субсидії?
Тарифи «Місячний» та «Річний» доступні для отримувачів пільг та субсидій. Якщо поточний клієнт переключився на тариф «Місячний», або «Річний» про це варто повідомити органи соцзахисту населення (УСЗН, де обслуговується клієнт).
Якщо я (член сім'ї) маю інші пільги, чи будуть вони надаватися в разі зміни постачальника послуг?
Так, тарифи «Місячний» та «Річний» доступні для отримувачів пільг та субсидій. Якщо поточний клієнт переключився на тариф «Місячний», або «Річний» про це варто повідомити органи соцзахисту населення (УСЗН, де обслуговується клієнт).

Після зміни постачальника газу також варто повідомити про зміну постачальника свій УСЗН. Якщо там раптом не знають, що в Україні дозволено змінювати постачальників газу всім категоріям побутових споживачів, зверніть увагу соцпрацівників на роз'яснення Міністерства соціальної політики з цього приводу
msp.gov.ua/news/
Як і ким розраховуються пільги на оплату ЖК послуг?
Щомісяця органи соціального захисту населення отримують відомості від пільговиків та отримувачів житлових субсидій, про набір отримуваних ними ЖК послуг, а також про дані підприємств – надавачів цих послуг (назва, код ЄДРПОУ, номер особового рахунку тощо).

Тому після зміни постачальника природного газу отримувач (пільговик) житлових субсидій в найкоротші терміни повинен повідомляти органи соціального захисту населення про зміну виконавців ЖК послуг.

Чим відрізняється тариф «Місячний» та «Річний»?
Є кілька важливих відмінностей:

- Ціна.
Тариф «Місячний» — ціна на газ змінюється щомісяця (ціна публікується за 5 днів до початку місяця поставки). Це базовий тариф, який підключається усім клієнтам автоматично.

Тариф «Річний» — ціна фіксується на 12 місяців (але кожного місяця ціна для фіксації різна. Це означає, що оплату за газ впродовж року можна зафіксувати на рівні того місяця, в якому підключаєте тариф). Це тариф, який потрібно підключати через особистий кабінет my.gas.ua


- Умови оплати.
Тариф «Місячний» — оплата по факту споживання (за лічильником чи за нормами. Дані про ваше споживання передають регіональні облгази): до 25-го числа наступного місяця.

Тариф «Річний» — оплата до 15 числа місяця споживання (при підключенні тарифу розрахунковий річний обсяг споживання газу ділиться на 12. Таким чином кожного місяця платіж за газ однаковий — 1/12).


Хто нараховує «теплові» коефіцієнти?
Облік газу — це відповідальність облгазів чи, як їх ще називають, операторів газорозподільних мереж (ГРМ).

Це ті компанії, які приходять до вас періодично знімати показники лічильника, знімати лічильник на повірку, перевіряти стан газового обладнання. І саме в ці компанії ви телефонуєте, коли чуєте запах газу чи щось негаразд із газовими трубами.

Інформацію про споживання газу облгазам доводять клієнти.

Постачальники газу при формування рахунку використовують дані від облгазів. Так вимагає законодавство. Якщо потрібна більш детальна інформація щодо питань обліку газу, рекомендуємо завітати на веб-сайт консультаційного центру ГазПравда
gazpravda.com.ua
Що робити, якщо є борг за газ?
Не зволікати та оформляти договір реструктуризації боргу. Якщо клієнт опинився у скрутному становищі і не може одразу розрахуватися з постачальником за весь об'єм спожитого газу, найчастіше постачальником передбачений варіант план погашення заборгованості у відповідності до фінансових можливостей клієнта.

Проте стосовно цих деталей потрібно буде додатково проконсультуватися з новим постачальником.